Montaż anten satelitarnych – dobór konwertera
19 czerwca 2015
Montaż anten – wybór kabla cz. 2.
12 października 2015

Montaż anten – wybór kabla cz. 1.

Postaramy się tutaj przybliżyć parametry kabli antenowych z grupy RG6. czyli popularnych „koncentryków”, których używamy do montażu anten naziemnych i satelitarnych i także do dystrybucji sygnałów TV w instalacjach zbiorczych.

Największą grupę stanowią kable typu „INDOOR” czyli kable do zastosowań w pomieszczeniach zamkniętych. Kable te są na ogół białe i nie należy ich stosować do montażu anten na dachu. Zasada ta jest niestety łamana w 99% przypadków. Widząc kable zastosowane do montażu anten zwisające z budynków można zauważyć że są one niemal zawsze… białe. Czarne kable odporne na UV niestety sa dwu trzykrotnie droższe i pewnie dlatego w popularnych sklepach sieciowych możemy kupić wyłącznie te tańsze kable. Trzeba oddać sprawiedliwość produktom markowym, bo widujemy takie białe przewody po 8 -10 latach leżenia na dachu i nie wykazują one oznak starzenia mimo że mają napis „indoor”. Istnieje jednak grupa bardzo tanich kabli wschodnich producentów, których jakość jest dramatyczna, a ze względu na cenę cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Kable te mają pewną zaletę, tworzą dodatkowe źródło wielu dochodów dla instalatorów wzywanych do awarii ;). Kable takie już po dwóch latach na słońcu potrafią się dosłownie rozsypać. Zewnętrzna powłoka pęka i odpada całymi płatami, a pod nią zaczyna wlewać się woda, która powoli spływa wewnątrz kabla w kierunku głowicy tunera czy naszego nowego 65 calowego telewizora… Straty jakie potrafi wyrządzić kilka kropel wody w głowicy odbiornika czasem idą w setki, a nawet tysiące złotych. Producenci sprzętu i operatorzy platform cyfrowych (gwaranci) zaczynają być wyczuleni na ślady rdzy i zielonego nalotu koło wtyku antenowego i chętnie obciążają klienta za uszkodzenie sprzętu z jego winy. I niestety mają rację. Pozostaje pytanie czy instalator uprzedzał Państwa, że zastosuje kabel najtańszy z możliwych i jakie mogą być konsekwencje czy ograniczył się do zwyczajowego „będzie Pan zadowolony”, bo jeśli to drugie, to koszty naprawy powinien ponieść instalator.

Odporne na UV są tzw. kable PE (polietylenowe) kable te są czarne i dość sztywne, jeżeli chcemy mieć gwarancję, że kabel nie rozpadnie się pod wpływem promieni słonecznych na dachu powinniśmy zastosować właśnie taki. Dodatkowo można spotkać kable żelowane, które stosuje się w warunkach zwiększonej wilgotności czyli również do prowadzenia kabla pod ziemią. Jeżeli chcemy mieć gwarancję, że pod pancerz nie dostanie się woda nawet w przypadku miejscowego uszkodzenia powłoki powinniśmy stosować kabel właśnie kabel żelowany.

Ostatnią grupę kabli koncentrycznych stanowią rzadko spotykany kable z oznaczeniem HF (halogen free) są to białe lub szare kable o jeszcze mniejszej odporności na warunki atmosferyczne niż wspomniane kable indoor, a ich podstawowym zastosowaniem są obiekty użyteczności publicznej tj. szpitale itp.. Zastosowanie tego typu kabli jest wymagane przez przepisy przeciwpożarowe, ponieważ nie wydzielają one trujących substancji w czasie pożaru i są niepalne. Kable te pomimo że są dość drogie powinny być stosowane wyłącznie w pomieszczeniach.