Montaż anten satelitarnych – dobór anteny
12 maja 2015
Montaż anten – wybór kabla cz. 1.
17 września 2015

Montaż anten satelitarnych – dobór konwertera

Konwerter satelitarny jest równie ważnym elementem instalacji antenowej, co sama antena. W tym niewielkim urządzeniu dokonuje się tzw pierwsza przemiana częstotliwości czyli przemiana częstotliwości z pasma satelitarnego (10,7 – 12,7 GHz) na pasmo mieszczące się w przedziale 1-2 GHz, które jest transmitowane klasycznym kablem antenowym RG6 do odbiornika.

Podobnie jak w przypadku czaszy, nie należy przesadzać z wyborem klasy sprzętu, ani w jedną, ani w drugą stronę. Na rynku jest mnóstwo tanich konwerterów no name, które nawet na pierwszy rzut oka wydają się działać bez zarzutu. Podobnie jak w przypadku czaszy, diabeł tkwi w szczegółach. W konstrukcji konwertera ma znaczenie nie tylko wewnętrzna część elektroniczna ale np. jakość plastiku, z którego wykonana jest obudowa. Mało komu przyjdzie do głowy w ogóle zwrócić na to uwagę w momencie zakupu. Dlaczego akurat ten aspekt jest ważny? Ze względu na to, że konwerter jest narażony na zmienne, niekiedy ekstremalne warunki pogodowe. Materiał, z którego jest wykonany nie może się odkształcać pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, tracić właściwości elastycznych pod wpływem promieniowania UV, pękać podczas mrozu, a łączenia nie mogą się rozszczelniać i wpuszczać wilgoci do środka. Ważna jest więc jakość użytych materiałów, a nie tylko elektroniczne parametry techniczne. Warto zwrócić uwagę na to, aby konwerter miał rozsuwaną osłonę przeciwdeszczową. Po zamontowaniu kabli, dolną część takiego konwertera można wysunąć, co ogranicza dostęp wody w miejscach łączenia przewodów. Ten prosty zabieg znacznie ogranicza ryzyko powstania zwarcia.

Wiele osób szuka konwerterów z jak najmniejszym poziomem szumów i jak największym wzmocnieniem. Proszę zwrócić uwagę, że dziwnym trafem wszystkie najtańsze konwertery chwalą się etykietami informującymi, o poziomie szumów 0,1dB, a większość markowych konwerterów z wyższej półki bez skrępowania podaje wartość 0,2-0,3 dB. O co więc chodzi? O to, że na tych drugich napisano prawdę i o to, że dla przeciętnego użytkownika nie ma to większego znaczenia.

Innym magicznym parametrem, o który pytają klienci jest wzmocnienie konwertera i poszukują sprzętu z jak największym poziomem sygnału na wyjściu. Jest to parametr, który sam w sobie niewiele mówi a modele z wysokim wzmocnieniem nie są zazwyczaj w prostych instalacjach potrzebne. Przy odpowiednim doborze elementów elektronicznych można uzyskać dowolnie wysoki wyjściowy poziom sygnału z konwertera. Niestety wraz ze wzrostem poziomu wzmocnienia wzrastają też szumy i zniekształcenia. Kierując się samym parametrem poziomu sygnału wyjściowego najczęściej kupimy konwerter o egzotycznej nazwie. Tutaj pojawia się pewna niespodzianka o której handlowcy już nie wspominają, mianowicie odbiorniki SAT posiadają tzw. „układy ARW” automatycznej regulacji wzmocnienia (ang. AGC). Tuner radzi sobie równie dobrze z sygnałem 50 dB jaki 80 db. Tyle że sygnał 80 db jest przez odbiornik wstępnie TŁUMIONY. W efekcie poziom sygnału i tak zostaje sprowadzony do poziomu, jaki akceptują dalsze stopnie odbiornika, ale zniekształcenia sygnału spowodowane sztucznym zawyżaniem poziomu w konwerterze pozostaną, bo akurat te zmiany są nieodwracalne. Oczywiście istnieją konwertery zoptymalizowane pod kątem wysokiego poziomu wyjściowego ale są to np. konwertery quattro do rozgałęzionych instalacji multiswitchowych…

Kolejnym elementem konwertera jest tzw. promiennik. Jest to specjalnie ukształtowany metalowy pierścień, w który musi trafić sygnał pochodzący z anteny. W zasadzie promienniki powinny być dopasowane kształtem do zwierciadła anteny. Niektóre lepiej współpracują z antenami płytkimi (ognisko dalej od zwierciadła) inne z głębokimi (ognisko blisko zwierciadła). Każdy instalator który spędził trochę czasu na montażu anten i ich pomiarach ma swoje sprawdzone zestawy konwerter- czasza, a przypadkowy dobór czaszy i konwertera może skończyć się niemożliwością uzyskania zadowalającego poziomu sygnału.

Jaki więc powinien być dobry konwerter? Przede wszystkim markowy. Firmy specjalizujące się w produkcji sprzętu do odbioru telewizji satelitarnej potrafią znaleźć kompromis między jakością i ceną, pomiędzy szumem, a poziomem sygnału, zwracają też uwagę na trwałość produktu. Jeśli zależy nam tylko na oglądaniu ogólnie dostępnych kanałów oferowanych przez platformy takie jak nc+ czy Cyfrowy Polsat, nie ma potrzeby sięgania po bardzo czułe konwertery z profesjonalnych linii. Urządzenia te mają zastosowanie np przy dużych instalacjach zbiorczych, gdzie występuje zjawisko utraty siły sygnału wraz z kolejnymi rozgałęzieniami lub instalacjach, gdzie długości kabli przekraczają 100 m lub do odbioru z nietypowych pozycji satelitarnych gdzie sygnał jest słabszy.